Entertainers

The Same Old People invite you to observe the change of the seasons with the North Country Fair. We celebrate the survival of human economy and diversity based on cooperation, mutual aid and respect for all life on the planet. The fair is a gathering of craftspeople, artisans, musicians and community groups. Please join us to help bring the seasons around again. See schedules of past entertainers below.

Applications for 2018 will be available here on May 1st and due July 15, 2018.

 

Musicians are given a $10 stipend and drink tickets, with a limit of $50 per group, as a token of gratitude.

Entertainers

SATURDAY SCHEDULE 8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
Plaza Design Stage Garden Gate Stage North Lawn
11:30  Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Bayou Swamis 11:00 Sassafras Belly Dance
2:00  The Movers & The Shakers 11:45 Ghost Train 12:00  Zumba with Marla Joy 12:30 Trish the Dish & Schatzi Blue
3:15  Diggin Dirt 2:00  FireSign 2:00 Humboldt Capoeira
4:45  Cold Blue Water 3:15 SoHum Girls Band 3:00  Ya Habibi Dance Company
4:30  Gabe Pressure 4:00  Humboldt Rockers
SUNDAY SCHEDULE
Plaza Design Stage Garden Gate Stage North Lawn
10:30  Moonstone Heights 10:30  For Folk Sake! 11:00  Humboldt Lao Dancers
11:45  Jim Lahman Band 11:45  Singer Songwriter Showcase with Julio Perdido and Delaney Rose 12:00  Main Stage Young Performers Company
2:15  The Fickle Hill Band 2:00  Darryl Cherney 2:00 Bandemonium
3:30  Timbata 3:15  Asha Nan 3:00 Company of African Dance
4:45  Wild Otis 4:30  LD51 4:00  Spring Chickens
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
10am - 4pm: Kid's Craft Zone by SCRAP Humboldt at 8th & G Street
1:00: Samba Parade with Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street North Lawn South Lawn
11:30 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Rasika's Delight 11:00 John Hardin Yoga Demos by Om Shala Yoga
2:00 Samba De Alegria 11:45 For Folk Sake 12:00 Zumba w/ Marla Joy & Friends 11:00 Hatha Yoga w/ Joe
3:00 Blacksage Runners 2:00 Doug Fir & The 2X4S 2:00 Ya Habibi Dance Company 12:30 Acro Yoga w/ Trish
4:30 Lovebrush 3:15 Asha Nan 3:00 Company of African Dancers Arcata 2:30 Prenatal Yoga w/ Jodie
4:30 Dynasty One 4:00 Tribal Oasis Bella Dance
SUNDAY SCHEDULE
  10am - 4pm: Kid's Craft Zone by SCRAP Humboldt at 8th & G Street
1:00: All Species Parade led by the Arcata Playhouse
8th & G Street 9th & H Street North Lawn South Lawn
10:30 Ghost Train 10:30 Vanishing Pints 11:00 Yoga w/ Peggy Profant Yoga Demos by Om Shala Yoga
12:00 StringtownAmbassadors 11:45 Jim Lahman Band 12:00 Bandemonium 12:30 Kundalini w/ Shannon
2:15 Lizzy & the Moonbeams 2:00 SoHum Girls Band 2:00 Samba Na Chuva 1:30 Power Vinyasa w/ Erica
3:30 Bayou Swamis 3:15 Kingfoot 3:00 Humboldt Rockers 3:00 Align & Flow w/ Samantha
4:45 Jenni & David & The Sweet Soul Band 4:30 ?Que Limon? 4:00 Sassafras Belly Dance
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
1:00: Samba Parade w/ Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
11:30 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Josephine Johnson 11:00 Spring Chickens Poultry Party
2:00 Samba De Alegria/ Samba More 11:45 La Musique Diabolique 12:00 Zumba w/ Marla Joy
3:15 Pandemic 2:00 Scuber Mountain 2:00 Ya Habibi Dance Company
4:45 Dynasty One 3:15 The Attics 3:00 Ink People Music Arts Project
4:30 Lost Coast Marimbas 4:00 Humboldt Capoeira
SUNDAY SCHEDULE
  1:00: All Species Parade, in memory of Tim McKay
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
10:30 The Movers and the Shakers 10:30 For Folk Sake 11:00 Bandemonium
12:00 Farmhouse Odyssey 11:45 Jan Bramlett 12:00 Humboldt Rockers
2:15 The Jim Lahman Band 2:00 Silver Hammer 2:00 Salsa at Six
3:30 Liquid Kactus 3:15 Fire Sign 3:00 Tribal Oasis & Sassafrass
 4:45 The Miracle Show 4:30 Bayou Swamis
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
1:00: Samba Parade w/ Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
11:30 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Vanishing Pints 12:00 Redwood Soo Bahk Do
2:00 Jim Lahman Band 11:45 Mon Petit Chou 2:00 Zumba w/ Marla Joy
3:15 UFO8 2:00 Fickle Heart 3:00 Ya Habibi Dance Company
4:45 Elhadji Baay Faal 3:15 Fire Sign 4:00 Humboldt Rockers
4:30 Lost Coast Marimbas
SUNDAY SCHEDULE
  1:00: All Species Parade, in memory of Tim McKay
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
10:30 Wild Otis 10:30 Tin Can Luminary 10:30 Angel Fargas
12:00 Uptown Kings 11:45 MoMasas 12:00 Humboldt Capoeira
2:15 Blacksage Runners 2:00 Kingfoot 2:00 Tribal Oasis Belly Dance
3:30 Lizzy & the Moonbeams 3:15 Jan Bramlett Band 3:00 Samba Na Chuva
 4:45 Asha Nan 4:30 Bayou Swamis  4:00  Bogglebang
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
1:00: Samba Parade w/ Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street
11:00 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Mon Petit Chou
2:00 The Miracle Show 11:45 Josephine Johnson
3:15 Sierra Rose Band 2:00 Fickle Heart
4:45 Soul Power 3:15 Lizzy & the Moonbeams
4:30 Lost Coast Marimbas
SUNDAY SCHEDULE
  1:00: All Species Parade, in memory of Tim McKay
8th & G Street 9th & H Street
10:30 Black Sage 10:30 Twisted Thistle
12:00 Vintage Rock & Roll 11:45 La Musique Diabolique
2:15 UFO8 2:00 Trillium
3:30 Silver Hammer 3:15 Kingfoot
 4:45 Triple Junction 4:30 Bayou Swamis
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
1:00: Samba Parade w/ Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
11:30 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Lindsey Battle 12:00 Company of African Dance Arcata
2:00 Samba De Alegria 11:45 Dead Strings 2:00 Zumba w/ Marla Joy
3:15 The 51 Cards 2:00 Gunsafe 3:00 Ya Habibi Dance Company
4:45 Eyes Anonymous 3:15 Ukesperience 3:45 No Limits Tap & Jazz
4:30 Lost Coast Marimbas 4:00 Humboldt Rockers
SUNDAY SCHEDULE
  1:00: All Species Parade, in memory of Tim McKay
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
10:30 McKinleyville Choir 10:30 The Movers & Shakers 12:00 Emerald Coast Irish Stepdancers
12:00 Ask Sophie 11:45 Fire Sign 2:00 Tribal Oasis Bellydance
2:15 Cadillac Ranch 2:00 Asha Nan 3:00 Chakra Nation Hoopers
3:30 Fickle Hillbillies 3:15 The Living Rooms
 4:45 Liquid Kactus 4:30 Steel Standing
SATURDAY SCHEDULE
  8am - 2pm: Farmer's Market on I Street
1:00: Samba Parade w/ Samba de Alegria
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
11:30 Arcata Interfaith Gospel Choir 10:30 Mon Petit Chou 11:00 Karmaja's Tribal Bellydance
2:00 Samba De Alegria 11:45 Latin Peppers 12:00 Chakra Nation Hoopers
3:15 Children of the Sun 2:00 Trillium 2:00 Ya Habibi Dance Company
4:45 The Uptown Kings 3:15 The Living Rooms 3:00 North Coast Wae Yue Nae Gong Academy
4:30 Lost Coast Marimbas 4:00 Humboldt Rockers
SUNDAY SCHEDULE
  1:00: All Species Parade, in memory of Tim McKay
8th & G Street 9th & H Street North Lawn
12:00 The Trouble 10:30 The Singing Nettles 12:00 Angels Creations Flamenco
2:15 Northtown Dub 11:45 Musaic 2:00 Emerald Coast Irish Stepdancers
3:30 The Miracle Show 2:00 Matthew Cook 3:00 Chakra Nation Hoppers
4:45 The Generatorz 3:15 Reflection 4:00 Hula Dancers
4:30 Ukesperience